Kto jest odpowiedzialny za opłacenie podatku samochodowego?

Istnieją jednak wyjątki od tej zasady, jeśli chodzi o zakup pojazdu. Jeśli już zdecydowałeś się na producenta i model auta, przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie zapoznaj się z naszą instrukcją. Tutaj rozwiewa się zaufanie do podatku od zakupu nowych samochodów,

Jednym z najbardziej pamiętnych doświadczeń życiowych jest w końcu możliwość odjechania swoim wymarzonym pojazdem. Jednak podekscytowanie nowym przejęciem nie powinno maskować trudności formalnych. Jest kilka rzeczy, w tym rejestracja samochodu w urzędzie, uzyskanie ubezpieczenia, złożenie zeznania podatkowego w urzędzie skarbowym i zapłacenie podatku od zakupu samochodu.

Kto płaci podatek od zakupu samochodu, a kto jest zwolniony?

Kupując samochód od osoby fizycznej w Polsce, musisz zapłacić podatek od zakupu. Pośrednik, taki jak dealer, może być wykorzystany do uniknięcia tego opodatkowania.

Osoby, które kupiły samochód za mniej niż 1000 zł, są zwolnione z płacenia podatku. PCC nie dotyczy używanych samochodów zakupionych dla osób niepełnosprawnych.

Osoby zwolnione z płacenia podatku od zakupu samochodów muszą być odróżniane od tych, które podlegają opodatkowaniu tylko wtedy, gdy kupują samochód w sklepie. Właścicielami samochodów są:

Zakup w salonie samochodowym, zakupiony w salonie samochodowym lub zakupiony od osoby niezarejestrowanej w Polsce to przykłady, w których podatek akcyzowy nadal musi być zapłacony, jeśli prowizja była własnością dealera.
Należy pamiętać, że w większości przypadków do zastosowania podatku od zakupu samochodu konieczne jest zawarcie umowy cywilnoprawnej. W przypadku wystawienia przez sprzedawcę faktury VAT lub faktury z marżą VAT, podatek PCC nie był pobierany.

Ile podatku musisz zapłacić przy zakupie samochodu?

Czynności cywilnoprawne opodatkowane są stawką 2% wartości przedmiotu transakcji, takiego jak samochód. Kupujący samochód jest odpowiedzialny za ustalenie kwoty i zdeponowanie jej na rachunku bankowym urzędu skarbowego. Urząd skarbowy nie wezwie nabywcy, ale jeśli wykryje niedbalstwo w tym zakresie, uzna to za przestępstwo skarbowe. Czy warto się łudzić, że urzędnicy nie zauważą, że podatnik nie zapłacił swoich podatków? Ma na to pięć lat! Kiedy zadzwonią poborcy podatkowi, ile będziesz winien? Możesz być zaskoczony, ile ostatecznie zapłacisz.

Podatek PCC od samochodu o wartości 20 000 zł wynosi 400 zł, co jest proste do wyliczenia. Istnieją kary i odsetki, które należy zapłacić oprócz wszelkich podatków, które zostały nielegalnie odliczone. Za przestępstwo grozi kara grzywny do 33 000 zł. W efekcie nie warto narażać się na dużą grzywnę.

Gdzie i kiedy muszę zapłacić podatek od zakupu nowego samochodu?

W ciągu 14 dni należy zapłacić podatek. Dopóki jest dwóch nabywców, deklaracja PCC-3 (formularz PCC-3/A) musi być złożona przez kupującego w tej samej liczbie dni. Możesz ubiegać się o aktywny smutek, jeśli zapomnisz zapłacić podatek po złożeniu deklaracji. Podatnik oświadcza, że ​​popełnił błąd i obiecuje go naprawić, w tym przykładzie, szybko spłacając dług podatkowy wobec rządu.

Oświadczenie można złożyć osobiście w urzędzie, za pośrednictwem poczty lub online. Do obsługi transakcji najlepiej nadaje się urząd skarbowy w rodzinnym mieście kupującego (właściwość miejscowa).

Urząd skarbowy może zapytać o kwotę podatku wskazaną w zeznaniu. W rezultacie mogą spodziewać się wezwania do stawienia się przed sędzią.

 

 

Zobacz też:

Ubezpieczenie dealerskie

Wypowiedzenie umowy OC

Wycena aut używanych

Historia pojazdu po numerze rejestracyjnym

Ubezpieczenie skutera

ADAC

Back to Top
https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/