Rejestracja samochodu – ile wyniesie zakup?

Nie chodzi tylko o płacenie za samochód przy zakupie samochodu, czy to nowego, czy starego. To jeszcze nie koniec, choć nadal istnieją pewne dodatkowe koszty. Obejmują one np. koszt rejestracji pojazdu.

Jesteśmy również zobowiązani do zapłaty podatku (PCC) lub akcyzy oraz zarejestrowania/rejestrowania nabycia samochodu w dziale komunikacji, jeśli kupujemy używany pojazd od osoby fizycznej. Wyjaśniamy procedurę rejestracji samochodu, a także związane z tym opłaty.

Ile musimy wydać na rejestrację samochodu?

Zazwyczaj na rejestrację auta wydajemy 180,50 zł (o dodatkowych wydatkach lub obniżeniu tego kosztu piszemy w dalszej części artykułu). Na sumę tę składa się szereg opłat, w tym:

Za 13,50 zł można uzyskać zezwolenie czasowe, dowód rejestracyjny 54 zł, oznaczenia legalizacyjne 12,50 zł, naklejkę kontrolną 18,50 zł, tablice rejestracyjne 80 zł
Czy wiesz, jak zaoszczędzić około 100 zł na opłatach rejestracyjnych?

W celu zmniejszenia kosztów zakupu i rejestracji samochodu jest to wykonalne. Ma zastosowanie przypadek, w którym zakupiony samochód jest już zarejestrowany w tej samej jurysdykcji, w której jesteśmy zarejestrowani. W takim przypadku nie będziemy musieli kupować nowych tablic rejestracyjnych ani nowej naklejki kontrolnej na samochód. Zakup pojazdu w pobliżu może pomóc nam zaoszczędzić pieniądze, więc warto to rozważyć.

Ile pieniędzy dzięki temu zaoszczędzimy? Oznacza to, że opłata rejestracyjna jest obniżona o 99,50 procent, ponieważ nie musimy tworzyć nowych tablic, dzięki czemu opłata jest w tym przypadku znacznie tańsza.

Jakie są opłaty celne i akcyzowe w celu zarejestrowania pojazdu?

Należy jednak pamiętać, że wydatki mogą wzrosnąć z różnych przyczyn. Jeżeli spełnione są następujące warunki:

nowy właściciel (lub współwłaściciel) samochodu nie może stawić się w wydziale komunikacji, chyba że przygotuje dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa obciążonego opłatą skarbową w wysokości 17 zł; urzędnik zwraca uwagę na brak karty pojazdu (uwaga! sytuacja ta dotyczy pojazdów zarejestrowanych w Polsce po 1 lipca 1999 r.) – w takim przypadku musimy dopłacić 75,50 zł; auto sprowadzamy z zagranicy – tutaj amo nie obowiązuje (75,50 zł).
Jakie mogą być dodatkowe opłaty? Przykładem są na przykład indywidualne tablice rejestracyjne. Kosztuje co najmniej 1000 zł.

Jakie dokumenty należy złożyć, aby zarejestrować pojazd?

Czego będziemy potrzebować, jeśli chodzi o rejestrację używanego samochodu? Ważnym pierwszym krokiem jest przywołanie całego zestawu dokumentów, które musisz zarejestrować. W przypadku braku tego proces może trwać bardzo długo.

Zabierz to ze sobą do pracy:

wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu (wzór można znaleźć na stronie internetowej lokalnego wydziału komunikacji lub na stronach internetowych urzędów), poprzedni dowód rejestracyjny z aktualnym przeglądem technicznym, dowód posiadania pojazdu (faktura VAT, umowa kupna itp.). ), karta pojazdu, jeżeli została wydana; istniejące tablice rejestracyjne (jeśli trzeba je zmienić); nasz dokument tożsamości, jeśli jesteśmy nowym właścicielem, lub wyciąg z KRS.
Urzędnicy mogą również sprawdzić w bazie danych UFG, czy samochód ma ważne ubezpieczenie.
Uwaga! Polskie prawo wymaga od nas tłumaczenia umowy kupna-sprzedaży oraz dokumentacji pojazdu, jeśli rejestracja dotyczy pojazdu, który został sprowadzony do Polski po raz pierwszy. Tłumacze przysięgli są zobowiązani do wszystkich tłumaczeń na język polski. Za taką usługę trzeba co najmniej kilkaset złotych za każdą stronę.

Jeżeli nasz samochód został sprowadzony z innego kraju, w dokumentach importowych należy umieścić następujące informacje:

w przypadku zakupu samochodu w państwie członkowskim Unii Europejskiej wydruk ze strony internetowej e-ZEFIR lub oświadczenie salonu o posiadaniu dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy lub informację o numerze, miejscu i dacie odprawy celnej jeśli samochód był sprowadzony spoza UE (wystarczy ta informacja na fakturze sprzedaży).
Przy zakupie nowego samochodu w salonie należy mieć na uwadze zaświadczenie WE oraz „zeświadczenie danych i informacji o pojeździe niezbędnych do rejestracji pojazdu i ewidencji pojazdu” (dokument, który można otrzymać od producenta pojazdu). Pokazuje, że pojazd spełnia normy UE.).

Jaka kara może zostać nałożona za spóźnioną rejestrację lub wyrejestrowanie pojazdu?

Poza tym powinniśmy mieć świadomość, że jesteśmy prawnie zobowiązani do zarejestrowania pojazdu i/lub powiadomienia odpowiednich władz o kupnie lub sprzedaży pojazdu. Zgodnie z ustawą P regulują to zmiany jej postanowień.

 

 

Zobacz pozostałe wpisy:

AC w wariancie serwisowym

Kiedy nie trzeba płacić za OC?

Ubezpieczenie przyczepy kempingowej
Ubezpieczenie wkładu własnego wynajem auta

Back to Top
https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/